آشتی با خود

آشتی با خود

انواع خود

ابرازمحبت و توجه به دیگران برای بسیاری از ما انسان ها آسان است ولی وقتی نوبت به خودمان می رسد, ابراز محبت و توجه به خودمان را یک عمل شاق و بسیار سخت می بینیم حتی بسیاری از ما انسان ها تا به حال به اینکار توجه هم نکردیم.

در کتاب شفای کودک درون , لوسیا کاپاچیونه به این قانون طلایی اشاره می کند :« دیگران را همچون خویشتن دوست بدار» ولی معمولا بخش « همچون خویشتن » نادیده گرفته میشود.

در اصل, این قانون طلایی را معکوس به ما آموخته اند. از کودکی به ما گفته اند که خود خواه نباشیم و دیگران را برخود مقدم بدانیم و به آن ها احترام بگذاریم.

یکی از ابزار های لازم برای موفقیت ,آَشتی و آشنایی با این پنج خود است.

۱٫خود فیزیکی : باخود فیزیکی خود یا همان بدن خود آشتی کنید. بدن خود را همانطور که هست بپذیرید و دوست داشته باشید.مطمئنن اگر خود فیزیکی خود را دوست نداشته باشید نمی توانید ارتباط موثری با دیگران برقرار کنید.

هر شب در دفتر شکرگزاری خود برای تمام اعضای بدنتان شکرگزاری کنید.

 

۲٫خود واقعی : در واقع درونی ترین بخش وجود شماست . خصوصی ترین بخش خود است و ما دوست داریم که آن را از دیگران پنهان کنیم. سعی کنید خود واقعیتان را بپذیرید با تمام نقطه ضعف ها ,ترس ها, استرس ها و …

 

۳٫خود آرمانی : به آن جنبه از خود توجه دارد که آرزو دارید باشید. زمانی که فاصله ی بین خود واقعی و آرمانی (رویایی) شما زیاد باشد , استرس می گیریم و رضایت از زندگیمان کم می شود. سعی کنید با رشد و بهبود فردی خود گام به گام به سمت خودی که آرزو دارید قدم بردارید.

 

۴٫خود معنوی : وقتی معنا از زندگی مان خارج می شود زندگی را از دست می دهیم. به زندگی خود معنا بدهید و زندگی کنید, قبل از اینکه, زمان مرگ تازه بفهمید که فقط نفس کشیده اید ولی زندگی نکرده اید.

 

۵٫خود اجتماعی : همان خودی است که در نقشهای مختلف اجتماعی معمولا به آن شکل ظاهر می شوید . برای مثال : در نقش مدیر، در نقش شهروند ، در نقش دانش آموز ، درنقش همکارو…

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *