راهکار های افزایش اعتماد به نفس

راهکار های افزایش اعتماد به نفس

 

«اعتماد به نفس »،چیزی که اکثریت جامعه احساس می کنند آن را ندارند.ممکن است در اطراف خود این جمله را بسیار شنیده باشید:”اگه اعتماد به نفس داشتم منم مثل فلانی به یه جایگاه خوبی رسیده بودم”.

گاهی اوقات این جمله یک توجیه است در برابر ناکامی ها اما بیشتر اوقات درست است. عدم اعتماد به نفس باعث می شود در بیشتر کارها به احتمال ۱۰۰% شکست بخورید .

* می خواهید موفق شوید

* می خواهید در یک جمعی، سخنرانی کنید

* می خواهید کسب و کارتان را شروع کنید

* می خواهید هنر و مهارت خود را به نمایش بگذارید

* و…

برای انجام هر کاری نیاز به اعتماد به نفس دارید.در واقع داشتن اعتماد به نفس درزندگی اجتماعی ، حرف اول را می زند.

اعتماد به نفس یعنی اینکه شما ۳۰% مهارت داشته باشید و ۷۰% جسارت. زمانی که شما مهارتی را در حد قابل قبولی بلد هستید، نوبت آن است که جسارت داشته باشید و آن را به نمایش بگذارید.

راهکار های افزایش اعتماد به نفس:

۱٫خودتان را بشناسید

همین الان یک کاغذ بردارید. نقاط ضعف و قوت خود را بنویسید. ممکن است به دلیل اعتماد به نفس کمی که تاکنون داشتید ، نقاط ضعف بیشتری را بنویسید. اگر به این مسئله برخورد کردید از دوستان یا خانواده برای نوشتن نقاط قوت خود کمک بگیرید.

هر چقدر خودتان را بیشتر بشناسید اعتماد به نفستان بالاتر می رود. فقط توجه داشته باشید که باید از نقاط قوت خود استفاده های مفید تری انجام بدهید و جایگزینی برای نقاط ضعف خود پیدا کنید

۲٫بر چسب مثبت به خودتان بزنید

کلام خود را مثبت کنید. از به کار بردن کلام های منفی درمورد خودتان دست بردارید. به گفتگوهای درونی تان توجه کنید. در طول روز چگونه با خودتان حرف میزنید؟

* خیلی چاقی

*دست و پا چلفتی لازم نکرده تو واسه انجام اون کار داوطلب بشی

* خنگ ، تو حتی نمی دونی ۴+۴ چند میشه

این ها برچسب های منفی است که ممکن است در طول روز به خودتان بزنید. این افکار و گفتگوهای درونی را با جملات و کلمات مثبت جایگزین کنید زیرا قدرت تلقین باعث می شود که آن گفتگوها و برچسب هایی که در طول این مدت در ناخود آگاه خود حک کردید کم کم ناپدید شود.

پس هر روز که از خواب بیدار می شوید بعد از شستن دست و صورت، جلوی آینه بایستید و از خودتان تعریف کنید( اوایل ممکن است وقتی خود را میبینید خنده تان بگیرد وبگویید این مسخره بازی ها چیست؟ بیخیال. اما یادتان باشد برای به دست آوردن چیز هایی که تا الان نداشتید باید کارهایی را انجام بدهید که تا الان انجام نمی دادید).این جملات را با خود تکرار کنید:

* من دوست داشتنی هستم…

* من توانمند هستم …

* من یک آدم با اعتماد به نفس هستم…

* من اگر اراده کنم از پس هر کاری بر می آیم…

سعی کنید ویژگی های مثبت را، در خود ببینید. برایان تریسی جمله ی بسیار جالبی دارد که می گوید:” اعتماد به نفس، جذاب ترین ویژگی یک فرد است، اما چطور یک نفر می تواند عظمت را در وجود شما ببیند، اگر قبلا خودتان آن را ندیده باشید؟”

۳٫شکسته نفسی نکنید

وقتی کسی از شما تعریف می کند در واقع یک هدیه ای را به شما می دهد پس آن هدیه را پس ندهید و از او تشکر کنید. آدم هایی که اعتماد به نفس پایینی دارند هنگامی که دیگران از آن ها تعریف می کنند احساس می کنند لایق آن تعاریف نیستند و شروع می کنند به شکست نفسی کردن.

مثلا وقتی یک نفر می گوید :« چه دست پخت خوبی داری» می گویند : «نه بابا، این چه حرفیه ، حالا اونقدراکه تو میگی هم خوب نیست و …»

از این به بعد در مقابل تعریف های دیگران فقط از آن ها تشکر کنید و آن کار را به لیست نقاط قوت خود اضافه کنید.

۴٫مقایسه ممنوع

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. به تمایز های فردی اعتقاد داشته باشید و بدانید افراد با هم متفاوت هستند. شما هر چه که هستید، منحصر به فردید. از آدم های موفق الگو برداری کنید اما تقلید و مقایسه نکنید.

البته می توانید خودتان را با خود گذشته تان مقایسه کنید و ببینید دراین چندسال یا چندماه چه تغییرات مثبتی داشته اید و چه چیز هایی یادگرفته اید.

 

در پایان به یاد داشته باشید که این هارت یادگرفتنی است و با نکاتی که در این مقاله گفته شد شما هم می توانید گام به گام به یک اعتماد به نفس واقعی دست پیدا کنید.

اعتماد به نفس ضرورتا تضمین کننده ی موفقیت نیست ، اما عدم اعتماد به نفس به یقین باعث شکست می شود

«آلبرت بندورا»

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *